Seznam dostupné literatury:
Polysacharidy spolu s proteiny tvoří podstatnou část molekul (ligald), které jsou rozpoznávány imunitním systémem a na které imunitní sytém odpovídá širokou škálou "obranných" reakcí. Významnou skupinou imunologicky aktivních molekul mezi polysacharidy jsou glukany. Z nich beta glukany jsou velmi hojným materiálem v buněčných stěnách kvasinek, hub a rostlin. Lze je klasifikovat přibližně do 3 základních skupin podle jejich fyzikálně chemických vlastností.
Dnes je již částečně známé i místo zásahu beta/1,3/-D glukanu v organismu. Předpokládá se, že pozitivně ovlivňují zejména funkce neutrofilů, makrofágů a NK-buněk prostřednictvím lektinových receptorů (zejména CRE). Tyto buňky mají zásadní význam při očistě vnitřního prostředí od bakterií a jiných bioregulačních látek, které udržují jednotu životních procesů ve fyziologické harmonii, pomáhají jiným buňkám imunitního systému v obraně proti patogenním organismům, virům a vznikajícím rakovinovým nebo jinak patologicky pozměněným vlastním buňkám (imunitní odpověď) a zúčastňují se některých metabolických procesů jako je např. regulace hladin krevních lipidů.
(úryvek z odb. materiálu)
Celé čtvrtstoletí se intenzivně zabývám studiem problémů imunostimulace (možnosti jak zvýšit ochablou imunitu organismu).
Četné experimenty na zvířatech a klinické studie u lidí ukázaly, že účinnými látkami, které mají schopnost normalizovat sníženou imunitu jsou polysacharidy izolované z kvasinek Saccharomyces. Jejich účinnou látkou je tzv. beta glukan (MANNERS - 1992, PALISA - 1991, 1990). Glukan byl izolován a v následujících klinických studiích vykazoval značnou stimulační schopnost u onemocnění, která dlouhou dobu nemohla být zvládnuta jinými metodami. Jeho podání byla úspěšná např. i u nádorových výpotku plicních a v dutině břišní (PALISA, 1993).
Již dlouho jsou v Asii uctívány houby jako lék na dlouhověkost, srdeční choroby a rakovinu. Současné pokusy ukazují, že asijské houby např. Shiitake (totožná s naší houbou - hlívou ústřičnou - pozn. autora) pomáhají při prevenci nebo léčbě rakoviny, virových onemocnění jako je chřipka a dětská obrna, vysoké hladiny cholesterolu v krvi, shlukování krevních destiček a vysokého krevního tlaku. Jedna sloučenina v houbách Shiitake Lentinan (beta /1,3/-D glukan - pozn. autora) má řadu protivirových účinků, které umocňují obranné funkce organismu. V Číně se používají k léčbě leukémie a v Japonsku k léčbě rakoviny prsu. Výtažek z těchto hub (B - glukan - sulfát) japonští vědci označili za účinnější při léčbě AIDS než běžný lék AZT.
Glukany jsou veliké molekuly (polymery) složené z množství jednoduchých sacharidů (cukrů) - glukózových jednotek. Jednotlivé glukózy jsou v nich pospojovány zejména beta/1,3/ glukozidovou vazbou. Proto jsou označovány jako beta /1,3/-D glukany.
V přírodě se s nimi setkáváme jako se základními složkami buněčných stěn některých bakterií, kvasinek, prvoků a vyšších hub (bazidiomycét). Z nich se různým způsobem izolují a připravují ve formě dietetických nebo léčivých přípravků. Tyto pak podle svého původu dostávají různá jména, např. Lentinan, Schyzophilan, Curdlan apod. Nejrozšířenější jsou přípravky, jejichž základem je glukan izolovaný z kvasinek Sachcaromces cerevisiae a u nás i Pleuran pocházejí z jedlé a chuťově výborné houby hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus).
Glukanové preparáty mají množství zdravotně prospěšných účinků na lidský organismus. Zvyšují jeho odolnost proti virovým, bakteriálním, plísňovým (fungálním) a parazitárním onemocněním, a to jak přímo, tak i v kombinaci s antibiotiky nebo chemoterapeutiky.
Kromě imunostimulačního účinku působí glukany také protinádorově a zvyšují rezistenci organismu proti chemickým a karcinogenním látkám vyvolávajícím rakovinu.
Beta/1,3/-D glukany mají ještě, kromě svých základních účinků, tyto další důležité biologické aktivity:
1. Stimulují homopoézu - tvorbu červených krvinek.
2. Zlepšují stavy nedostatečnosti imunitního systému imunosupresivní nebo cytostatickou léčbou, např. při nádorových nebo autoimunitních nemocích.
3. Mají radioprotektivní účinek, působí proti vlivům ozáření.
4. Působí jako imunoadjuvantní látky - zvyšují tvorbu protilátek při imunitní odpovědi, např. po vakcinaci.
5. Mohou působit jako likvidátoři volných radikálů, jejichž nadbytek může vyvolat poškození vlastních struktur. To se uplatňuje např. při vzniku mnohých srdečně-cévních a jiných onemocněních.
6. Některé z nich mohou snižovat hladinu sérového cholesterolu, čímž přispívají i ke snížení nebezpečí vzniku aterosklerózy.
7. Sulfátové glukany mají antikoagulační a antitrombotickou aktivitu podobnou heparinu.
8. Karboxymetyl - chitinové glukany mají antimutagenní účinky.
9. Konečně se nedávno zjistilo, že glukan Curdlan Sulfát inhibuje vazbu HIV-1 (virus vyvolávající syndrom získané imunodeficience - AIDS) na pomocné T-lymfocyty. Proto se konají zkoušky s jeho možným využitím při prevenci a léčbě AIDS.
S partikulárním glukanem, jehož autorem je Ing. Holan, pracovník ČSAV v Praze, byly provedeny celkem 4 preklinické konrolované studie:
1) Ve spolupráci s klinikou TRN bylo sledováno 18 nemocných s inoperabilními tumory plic komplikovanými exudativní pleuritídou. Glukan byl aplikován jednak intrapleurálně, jednak celkově i. m. U všech nemocných došlo do 10 dnů k vymizení výpotku, který se již neopakoval. Doba přežití statisticky významně přesáhla dobu uváděnou ve světové literatuře (o 13 měšíců).
2) Glukanem bylo lokálně léčeno 12 nemocných s rozsáhlými kožními defekty (ulcus cruris), průměrný věk 76 roků. Více než polovina nemocných měla diabetes nebo jiné základní onemocnění. Ačkoliv byli vedeni jako "na léčbu rezistentní", všichni nemocní, kteří absolvovali léčení, se zhojili (průměrná doba léčení 6 týdnů až 5 měsíců).
3) Ve spolupráci s klinikou ortopedickou bylo léčeno 10 osteomyslitid, u nichž proces trval 2 - 20 roků. Všichni prodělali opakované operace a dostávali mnoho různých ATB. Glukan byl aplikován celkově (100 mg i. m.) a do píštělí. U všech došlo k výraznému zlepšení, 4 z nich po léčbě (3 měsíce) nemuseli používat berle.
4) U 3 nemocných s toxoplazmózou a 3 nemocných tularemií byl aplikován glukan do neustupujících silně zvětšených uzlin. Ústup nastal do 14 dnů, u všech nemocných byly sledovány imunologické parametry.
Radioprotektivní účinky glukanu beta /1,3/-D
Podmínky moderního života nám znemožňují vyhnout se zdrojům ionizujícího a neionizujícího záření jako jsou: letecká doprava, počítačové terminály, vysokonapěťová vedení, radioterapie, rentgen, ultrazvuk, rutinní mamografy, UV záření a blízkost jaderných zařízení.
Výzkum, který pochází z United States Armed Forces Radiological Research Instituce, potvrdil účinnost beta /1,3/-D glukanu jako radioprotektivního činidla. Mechanismus ochrany byl popsán následovně:
1. Beta /1,3/-D glukan chránil makrofágové buňky před poškozením volným radikálem vyvolaným zářením.
2. Neporušené makrofágy jsou schopné odstranit rozsáhlý rozpad buněk a zbytky způsobené vysokou dávkou záření.
3. Aktivované makrofágy pokračovaly v pozorné obraně hostitele proti potenciálním oportunním infekcím.
4. Buňky makrofágů uvolňují faktory důležité pro obnovení tvorby kostní dřeně týkající se té, která vydržela nadměrný radioaktivní útok.
Buňky makrofágů jsou v porovnání s buňkami infekčních organismů a jiných buněk imunitního systému obrovské. Název pochází z řeckého slova makro - veliký a phage - zničit nebo pohltit. Tato specializovaná buňka je první z řady imunitní obrany. I když je jen jednou aktivovaná, vytváří řetězové reakce, které mají za následek mobilizaci a rozšíření celého imunitního systému. Na makrofágu existuje zvláštní receptor specifický pro beta /1,3/-D glukan. Beta /1,3/-D glukan se váže k receptoru celkově aktivujícímu makrofág. Podobný rozzlobené chobotnici roztahuje makrofág chapadla jako ramena, fyzicky vtahující infekční útočníky, vstřebávající a likvidující je leptavými emzymy. Když je celkově aktivován, stává se makrofág - tak jak zkoumající imunologové poznamenali - "arsenálem imunitní obrany".
Prakticky všetky choroby majú spoločné, že nedostatočná funkčnosť imunitného systému sposobuje neschopnosť organizmu vysporiadať sa s chorobou, prípadne jej predísť. Vežmi zjednodušene možno povedať, že hlavnou chorobou sú vlastne poruchy imunitného systému. Lekári, liečitelia, homeopati apod. dnes preto intenzívne hžadajú sposoby ako prinavrátiť, či výrazne posilniť funkčnosť imunity.
Už spomínané výskumy dokázali pozitívny vplyv určitej skupiny glukanov na aktivizáciu imunitných systémov. Dnes je prakticky bezpochyby dokázané, že glukany patria medzi najúčinnejšie tzv. imunostimulátory. Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že sú absolútnou jednotkou medzi týmito látkami.
Významný je i fakt, že sa jedná o prirodzené, nenávykové látky bez vedžajších účinkov.
Imunita a přírodní imunomodulátory.
Všichni víme a patrně to i sami na sobě pozorujeme, že se nám všem nezadržitelně snižuje imunita. O tomto problému bylo napsáno množství knih a mnoho lidí se konečně začíná zajímat, co vlastně imunita je a proč je tak nebezpečné, že se snižuje.
Velmi zjednodušeně můžeme imunitu definovat jako schopnost těla bránit se proti čemukoliv, co by mohlo způsobit poškození zdraví nebo dokonce smrt.
Od narození jsme vystaveni velice nepřátelskému prostředí. Všude kolem nás se vyskytuje nepředstavitelné množství mikrobů, virů, bacilů, zárodků plísní atd. atd. Nepřetržitě je vdechujeme a polykáme. Tito naši mikroskopičtí nepřátelé číhají jen na to, aby se mohli v našem těle rozmnožit tak, aby to ohrozilo naše zdraví. Zdálo by se, že je to vlastně nevysvětlitelný zázrak, že nezemřeme hned po narození. A je to právě náš spolehlivý imunitní systém, který nás před všemi riziky ochrání. S tímto důmyslným a dokonalým vybavením Stvořitel či příroda počítali, ale netušili, že si jednou pod sebou budeme dobrovolně podřezávat příslovečnou větev, na které jsme doposud docela spokojeně seděli…
Jak již bylo řečeno na počátku, celosvětově se imunita lidské populace katastrofálně snižuje. Z toho plynoucí důsledky jsou všeobecně známé. Neustálé zvyšování počtu virových, bakteriálních, plísňových, alergických a parazitických onemocnění. Přibývá zhoubných nádorů. Tragické narůstání HIV infekce, tedy AIDS. Přibývání pacientů s chronickým únavovým syndromem, zhoršování následků účinků ultrafialového záření, zvyšování hladin přebytečných látek z výživy, např. cholesterol.
Není proto divu, že celosvětově se někteří vědci snaží nalézt způsob, jak takto onemocnělý svět vyléčit. Jinak ovšem tento nebezpečný stav zdařile ignorujeme. I v lékařství. Jak jinak vysvětlit tvrdošíjné trvání na léčení onkologických pacientů pomocí chemoterapie nebo ozařování, když všichni dobře víme, jak tím imunitu pacientů téměř katastrofálně snižujeme. Proto se může snadno stát, že pacient, naprosto vyčerpaný, vůbec nezemře na nádor, ale na banální infekci!! Úmrtí se pak odbude slovy : "To víte byla to rakovina…" Jedna z cest, která, ač nepříliš známá, je před námi, vede k imunostimulátorům. To jsou látky imunitu zvyšující. Patří mezi ně glukany.
Nejprve si stručně povíme, co vlastně jsou. Jsou to přírodní polysacharidy, které se nacházejí hlavně v buněčných stěnách kvasinek a hub. Existuje několik odlišných typů glukanů s různou mírou aktivity. Ovšem většina z nich je inertní a požívá se jako výživa či potravina. Nejaktivnější a proto nejdůležitější druh glukanů je beta /1,3/, beta /1,6/-D glukan, dále jen beta-glukan.To vše zní až strašidelně a nesrozumitelně, ale laikovy stačí naznačit, že beta-glukan lze izolovat z buněčných membrán kvasinek a některých hub (např. hlívy ústřičné) a je hned jaksi jasněji. Na Harvardské univerzitě bylo zjištěno, že existují určité receptory na membránách makrofágů. Makrofágy jsou určitý druh buněk, který zajišťuje nespecifickou imunitu.
Vzhledem k tomu, že makrofágy jsou vysoce specifické (pozn. aut.) buňky, které hrají klíčovou úlohu v obranných reakcích našeho těla při napadení choroboplodnými zárodky, řekněme si o nich něco podrobněji.
Makrofágy tvoří jakousi první linii v neustálé bitvě o zdraví, kterou v našem těle vede imunitní systém s viry, bakteriemi a toxiny. Jsou to tedy buňky, které neustále kolují všemi orgány těla s jediným cílem. Najít a zneškodnit všechno cizí a nepřátelské. Tvoří tak jakousi dobře vycvičenou armádu neustále připravenou k zásahu. Jakousi speciální jednotku pro rychlé nasazení.
Jakmile makrofágy rozpoznají příchod cizích virů, bakterií, ale třeba i nádorovou buňku, projdou celou sérií změn, které nazýváme aktivací makrofágů. Pak následuje spolupráce s dalšími typy buněk, které se zúčastňují obranných reakcí našeho těla, jako jsou T a B lymfocyty a přirození zabíječi. Makrofágy tak vlastně pomáhají odstartovat celou nesmírně komplikovanou kaskádu imunitních procesů, jejichž výsledkem je likvidace a eliminace škodlivých mikrobů, virů nebo nádorových buněk. Makrofágy však často potřebují naši pomoc. Při dlouhotrvajících chorobách, u vyčerpaných nebo starších jedinců dochází k vyčerpání i u makrofágů, které pak nedokáží přívalu choroboplodných zárodků dostatečně čelit. A právě takovou vítanou pomocí je beta-glukan.
Právě on posiluje makrofágy k maximální aktivitě. V laboratorních testech bylo zjištěno, že makrofágy po vazbě s beta-glukanem zvyšují svou aktivitu až o 13%. Jelikož makrofágy patří mezi nejúčinnější obranné mechanismy našeho těla, je jasné, že v něm musí být doslova všudypřítomné. Makrofágy vznikají v kostní dřeni, ze které se dostávají ve formě monocytů do krve. Z krve pak putují do jednotlivých orgánů těla, kde pod vlivem místních faktorů vyzrávají v úplně funkční makrofágy. A ty jsou schopny bránit doslova jakýkoliv orgán.
Již víme, že jedním, ze základních problémů při většině chorob je nedostatečná funkce imunitního systému. Na tento obranný systém se neustále zvyšují nároky a tak není divu, že se jeho buňky stále více vyčerpávají a posléze přestávají fungovat. Tím se dá velice srozumitelně vysvětlit fakt, že aktivace pomocí beta-glukanu je a bude jednou z nejdůležitějších složek pro udržení zdraví.
Beta-glukan je zvláště účinný při následujících potížích a chorobách: infekce, vysoký cholesterol, oslabení imunity, alergie, chronický únavový syndrom, nachlazení, žaludeční vředy, porucha krvetvorby.
Mimo aktivačního účinku na makrofágy působí beta-glukan také jako zachycovač volných radikálů. To se velice příznivě při nutné prevenci škodlivých účinků ultrafialového a rentgenového záření.
Beta glukan je také výhodným přípravkem při léčení a hojení ran. Lokální léčba u chronických vředů, hlavně se streptokokovou infekcí, zlepšila v krátké době stav u 73% pacientů, u 27% došlo dokonce k úplnému uzdravení!!!
Velice nadějné jsou i výsledky u zhoubných nádorů. Beta glukan působí jednak přímo, jednak nepřímo. Zvýšení imunity velmi účinně vyrovnává její deficit a na buňky působí přímo cytostaticky. Jako přírodní látka působí selektivně, tedy ničí jen nádorové buňky. Klinická studie provedená s recidivou zhoubného nádoru po operaci a ozařování prsu prokázala, že po aplikaci beta-glukanu docházelo k úplnému vyléčení. Studie na zvířatech s anaplastickým nádorem prokázala ve skupině léčené beta-glukanem až neuvěřitelných 80% přežití vzhledem ke 100% úmrtnosti v neléčené skupině.
Beta-glukan nachází své uplatnění i při léčení dlouhodobých nemocí, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, ale i vyšší věk s větší náchylností k infekčním chorobám.
Beta-glukan je zcela bez nežádoucích vedlejších účinků a je samozřejmě netoxický.
Můžeme podtrhnout a sečíst: Beta- glukan je tedy cosi, co současný člověk více než potřebuje. Můžeme ho pokládat za moderní kámen mudrců, který byl po dlouhém hledání nalezen. Beta-glukan lze aplikovat orálně nebo injekčně. Účinnost je v obou případech stejná. Beta-glukan byl vyvinut v Mikrobiologickém ústavu ČSAV pod vedením Dr. Ing. M. Nováka. Později se jeho výzkum zastavil a teprve nyní se rýsuje jeho znovuzrození přímo v Naturcentru SALVEA.